Resident Evil 2 İnceleme

İlgi çekmeyi başaran bir zombi hikayesini konu alan Resident Evil 2 serisi Resident Evil dünyasının en iyi yerlerinden biri olan Raccoon City oyunun ana mekanını başarıyla oluşturuyor. Resident Evil 2, 21 yıl evvel çıkan oyunun ilk serisinin yenilenmiş bir versiyonu olarak karşımıza çıkıyor. Leon Kennedy ve Claire Redfield isimli karakterlerin hikayesini işleyen oyunda zombi salgınının küresel boyutlara ulaşması da detaylıca işleniyor. Oyunun başında yapılan karakter seçimlerinde Leon veya Claire karakterini seçmek gerekiyor. Örneğin; Leon’un olduğu senaryoda Claire ne yapıyorsa, Claire’in oyun senaryosunda da bunu görüyorsunuz ve olayları farklı gözlerden izlemek mümkün oluyor.

Oyun Modları

Resident Evil 2 oyununda zorluk modlarına bakıldığında ise 3 farklı kategori bulunuyor. Assisted modunda aim assist özelliği açık olurken bu şekilde zombilere doğru otomatik bir kilitlenme özelliği sunuluyor. Kolay olan bu modu seçtiğinizde canınız yavaş olsa da doluyor ve daha kolay düşmanlar ile savaşıyorsunuz. Standart zorluk modunda ise normal seviyelerde oyunlar oynayabiliyorsunuz. Hardcore modunda da kayıt işlemini sadece mürekkep bularak yapma şartı tanınıyor. Ink Ribbon isimli bu özel mürekkepler ise oyunda sınırlı sayıda bulunuyor ve bu durum sizin geriliminizi arttırıyor. Resident Evil 2 oyununun demosunu oynarken zombilerdeki dengesizliği görebiliyorsunuz. Zor oyun modunda hemen yenildiğiniz zombiler ile savaşmak çekilmez olabiliyor.

Oyunun Diğer Detayları

Resident Evil 2 için sevilmesini sağlayan en başarılı özelliklerinden birisi de benzersiz atmosferi denilebilir. Remake versiyonunda eşsiz sahneler ile karşılaşıyorsunuz ama buradaki o oyun atmosferi gerçekçi yapay zeka ile perçinleniyor. Puslu ve ıssız koridorlar, yoğun rüzgar ve aşırı yağmur ama en dikkat çeken detaylardan biri de her an duyabileceğiniz o ürpertici gıcırtılar ve bağırışlardır. Sizi derinden etkileyen karakter ve ortam sesleri ile oyuna adapte olmanızı başarıyla sağlayan Resident Evil 2, kategorisinin en iddialı oyunlarından biri olduğunu zaten kanıtlıyor.

 

Resident Evil 2, eski versiyonundaki başarılı grafik detaylarını da tekrar aklınıza getiriyor ama çıtayı yükselttiğini de açık açık kanıtlıyor. Oyun içindeki gizemli bulmacalar ve kesintisiz aksiyon sahneleri ile oyunun içinde saatler geçirebileceğinizi garantileyen oyunda ayrıca zor bulmacalar oyunun her köşesine donatılmış şekilde bulduğunuz çeşitli evrakları hem hikayeye yaptığı katkılardan hem de bulmacaları çözmek için yardımcı olması nedeniyle değerlendirmek için sürekli hesap yapmak zorundasınız. Çok dinamik ve soluk soluğa bir aksiyonun gerilimle harmanlandığı Resident Evil 2, üst düzey teknoloji, ses ve görsel efektler ile desteklenerek sizi etkilemeyi başaran nadir oyunlardan olma özelliğini uzun yıllar boyunca koruyacak gibi görünüyor.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.