Özel Kabiliyetlere Sahip Akıllı Kumaş Geliştirildi

Washington Üniversitesi’nde bulunan bilim insanları, manyetizma ile ilgili çalışmalar yaptılar. Bu çalışmalar sonucunda bilim insanları sayesinde Özel Kabiliyetlere Sahip Akıllı Kumaş Geliştirildi. Bu akıllı kumaş sahip olduğu manyetik iplik ile kuzey ve güney kutuplarını kullanmakta olan çalışma kıyafetlerinin kodlanmasında yer alıyor. Bu kodlar ile kapıları açmak bile mümkün gözüküyor.

Washington Üniversitesi’nde bulunan bu bilim insanları, geliştirmiş oldukları akıllı kumaş ile bilgileri bile depolayabiliyoruz. Depolamanın yanı sıra üzerinde mevcut olan mıknatıslar yardımı ile çizim bile yapılabiliyor.

Bu akıllı kumaşta bulunan iplikler, bilgileri depolayabilmek adına hücreler bölünmüş durumdadır. Her bulunan hücre, güney ve kuzey manyetik alanları olmak üzere polarize edilerek kodlanabilir bir hal alıyor. Aynı ‘0’ ve ‘1’ gibi. Manyetik şeritler üzerinde bulunan bu kodlar, akıllı telefonların sahip oldukları manyetometreleri  sayesinde kolayca okunabilir hale geliyor.

Özel Kabiliyetlere Sahip Akıllı Kumaş Özellikleri

Bu akıllı kumaş sayesinde üzerinde mıknatıslı kalem ve silgi kullanarak iki boyutlu çizimler yapılabiliyor.

Bu akıllı kumaş, akıllı olmasının yanı sıra son derece dayanıklı olduğu da açıklanıyor. Bu akıllı kumaş, yıkanabilir, kurutulabilir hatta ve hatta 160 derece sıcaklığa sahip bir ütü ile ütüleme yapabilirsiniz.

Özel Kabiliyetlere Sahip Akıllı Kumaş kodlanması social oyuncu

Kumaşın içine yedeklenmiş olan veriler çok rahat bir şekilde silinebilir veya dilerseniz yeniden programlayabilirsiniz.

 

 

2 Yorumlar
  1. Furkan EMEK diyor

    Akıllı telefon, akıllı tv, akıllı saat, akıılı ayakkabı şimdide akıllı kumaş bu tarz yenilikler ile teknoloji severlerin hayatları daha eğlenceli hale geliyor.

  2. Bedri Özer diyor

    Batılı ülkeler gerçekten şaşırtıcı icatlar yapıyorlar. Şimdi de akıllı kumaş demek. Yalnız kullanım alanı baya geniş gibi. Sadece biraz hayal gücü istiyor o kadar. Böylesine dayanıklı olması da cabası.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.