Oyunlardaki Sesler Oyuncuya Nasıl Yarar Sağlar

Geçtiğimiz günlerde yapılmış olan bir araştırmaya göre; bilgisayarda bulunan oyunlardaki sesler açık bir şekilde oynanması oyuncunun oyuna karşı odaklanmasında artış sağlıyormuş.
Brandeis Üniversitesinde sinir bilimi ve psikoloji alanlarında profesör olan Robert Sekular, insan duyuları ile ilgili bir araştırmalar yaptı. Yapmış olduğu bu araştırmalar ile özellikle görme ve duyma duyuları birbirinin tamamlayacak şekilde olduğunu ve beraber çalışmakta olduğunu gösterdi. Profesör yapmış olduğu araştırmalarında ” insan beyni farklı duyu bilgilerini ne zaman ve nasıl birleştiriyor?” sorusunun cevabını aradı.

Oyunlardaki Sesler Deneyi

Bu profesör araştırmalarında sormuş olduğu bu sorunun cevabını bulmak adına bir ekiple birlikte bir oyun geliştirdi. Bu geliştirmiş oldukları oyunun adı “Balık Polisi” olarak geçiyor. Oyun içerisinde iyi ve kötü olmak üzere 2 çeşit balık türü bulunuyor. Oyunu oynayan kullanıcılar karşılarına çıkmakta olan balıkları türlerine göre farklı butonlara basıyor. Oyun içerisinde bulunan kötü balıklar daha hızlı hareket etmekte ve daha farklı bir ses çıkartmaktadır.
Profesörün yapmış olduğu bu deney sonucunda çıkmış olan sonuç ses açıkken oyunu oynayan kullanıcılar sessiz oynayan kişileri göre daha başarılı olduğu gözükmüş oldu. Kullanıcıların çoklu duyular içerdiği ve birden fazla duyusal kaynağa sahip olmuş olduğunda daha başarılı olduğunu ortaya koydu.
1 Comment
  1. Ferdi says

    Oyundaki sesler kesinlikle çok gerekli. Sessiz oynanan oyuna ben oyun oynamak demem. Özellikle kaliteli bir kulaklıkla oynanan oyunun tadını hiçbirşey vermez. Ayrıca bazı oyunlarda başarılı olmak için kesinlikle seslerden faydalanmak gerekir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.