Mobil Operatörlerin İnternet Kampanyaları değerlendirmeye alındığı takdirde, değerlendirmeye yalnızca fiyat kriterini tutmak doğru olmayacaktır.

En geniş kapsama alanına sahip olan ve en çok interneti en uygun fiyata veren operatörün seçilmesi, bu konuda oldukça önemlidir. Çünkü aksi takdirde daha az para ödense bile, İnternet kullananın istediği gibi çekmeyecek ve izlemek istediği videolar donacak, sayfalar açılmayacaktır.                                     

Mobil Operatörler birbirleri ile yarış halinde oldukları için, yılın bazı zamanlarında bazı indirimler yaparlar. Bazı markalara sponsor oldukları zaman, o markanın ücretlerini kendi kullanıcıları için düşürürler. Bu tarz indirimler, operatörlere daha çok müşteri kazandırmaktadır. Örneğin Türk Telekom ve Vodafone her hafta kullanıcılarına dakika, sms, internet ve bazı sitelerde indirim gibi olanaklar sağladığı için, tercih edilirler. Turkcell ise kapsama alanı en geniş operatördür. Ayrıca ayın bazı günlerinde, kullanıcılara gittikleri yerde internet kazanabilecekleri bir kapsama alanı oluşturmaktadır.

Turkcell İçin İnternet Kampanyaları

Turkcell operatörler içerisinde en iyi çeken operatördür ve kapsama alanı, diğerleri ile yarıştırılamayacak kadar büyüktür. Fakat diğerlerinden daha pahalı bir operatör olması, tercih edilme oranını biraz daha düşürür. Turkcell İçin İnternet Kampanyaları özellikle gençler için çok fazladır. Yılın bazı zamanlarında, kullanıcılarına bedava internet dağıtması ile dikkat çeken operatör, en çok kapsama alanının genişliği dolayısıyla, özellikle de köylerde yaşayanlar tarafından tercih edilmektedir.

 

Turkcell İnternet Kampanyaları öncelikle yeni abonelere tanınmaktadır. Haydi Gel 2019 adı altında verdiği kampanyası faturalı hatlar için geçerlidir. Turkcell’den hat açanlara veya numarasını taşıyanlara fatura dönemi boyunca her ay 1 ila 3 GB arasında internet paket tanımlamaktadır. Turkcell’in en çok internet kazandırdığı uygulama olan BİP sayesinde, kullanıcılar ücretsiz bir şekilde mesajlaşıyor ve her mesajlaşmadan belirli bir internet kazanıyor. Diğer kampanyalardan bir tanesi de, BİP aracılığı ile toplanan puanlar internete çevrilebilmesi.

 

Hattını faturasızdan faturalıya taşıyan kullanıcıların katılabileceği diğer bir kampanya ise, faturaları için 750 dk-1000 sms ve 5 GB paketini tercih etmeleri durumunda her ay düzenli olarak kazanabilecekleri 1 GB’dir. Diğer bir kampanya da, Turkcell çalışanlarının ve yakınlarının kullanabileceği 2000 DK-1000 SMS/MMS ve 18 GB internet içeren tarifedir. Bu tarife, çalışan yakınlarına 76 TL karşılığında verilmektedir. Turkcell’in genel fiyatları düşünüldüğünde, bu tarife oldukça uygun kalmaktadır. Turkcell’in bu yılın sonuna kadar uyguladığı diğer bir tarife ise, hattını 4.5 G’ye çevirenlerin faydalanabileceği bedava 6 ay geçerli 10 GB’dir. Bunun için en yakın şubeden ya da iletişim hattından işlem yapılarak, hat 4.5G’ye çevirilebilir. Tüm kullanıcıların katılabileceği diğer bir tarife de, Turkcell Lifecell’e üye olan tüm kullanıcıların faydalanabileceği tamamen ücretsiz bir kampanya. Turkcell Lifecell’e üye olunduktan sonra, her ayın 14’ü 14.40’ta yapılan çekiliş ile bedava bir sürü hediye kazanma şansı vardır ve katılım tamamen ücretsizdir.

 

Vodafone İçin İnternet Kampanyaları

 

Vodafone kapsama alanı sıralamasında ikinci sırada yer alan ve indirimleriyle ve sponsorluklarıyla dikkat çeken bir operatördür. Vodafone İçin İnternet Kampanyaları çok fazladır ve sadece internetle sınırlı değildir. Vodafone YemekSepeti, Aras kargo, bazı sinemalar, sosyopix gibi daha da çoğaltılabilen bazı markalar ile anlaşmalıdır. Özellikle Freezone adı altında belirlediği 26 yaş altı kitleye, ciddi indirimler sağlamaktadır. Esnafı ayrı, öğrenciyi ayrı düşündüğü için, çok fazla tercih edilir.

 

Vodafone İnternet Kampanyaları, bakıldığında özellikle öğrenciler için gerçek bir avantajdır. Vodafone Yanımda uygulaması ile kullanımı daha kolay olan operatör, her hafta çarkı çevir seçeneği sayesinde bedava internet ve indirim dağıtır. İnternet seçenekleri 500 mb ile 5 GB arasında değişmektedir. En fazla haftalık fırsat vermektedir.

 

Vodafone internet olarak olmasa bile, paket olarak ciddi fırsatlar sunar. Örneğin ailesinde bu operatörü kullananlara ekstra indirimler yapar ve bu indirimler sineye çekilemeyecek kadar iyi bir miktara sahiptir.

 

Faturasız İçin İnternet Kampanyaları faturalı kullanıcılarda hissedilen kadar büyük değildir, fakat yine de ödenen ücret diğer operatörler ile kıyaslandığında düşük kalmaktadır. Örneğin 1000 dakika 1000 sms ve 3 GB internet 22 TL ile sınırlanmıştır ve bu paket diğer operatörlerde, 28’den başlamaktadır.

 

Faturalı İçin İnternet Kampanyaları çok fazladır, çünkü yıllık sözleşme yapılmaktadır ve bu sözleşme sayesinde kullanıcı her ay para ödemek zorunda kalmaktadır. Ödenmeyen ücret olması dahilinde hat geçici olarak kapatılır. Sözleşmeyi bozmak için de, ödenmesi gereken ekstra bir mevla bulunmaktadır. Bu nedenle daha az ücret ödenmektedir. Ayrıca bazı paketler için, ailesinde bu operatörü kullanan kullanıcılara ekstra indirim yapılmaktadır. Bu şekilde 85 TL olan bir paketin 63 TL’ye düştüğü bile vardır. Bunun dışında geçen yıl gelen bir düzenleme ile sınırsız iletişim, sosyal ve youtube paketleri etkinleştirilmiştir. Kullanıcılar isterlerse günlük, haftalık ve aylık olarak sınırsız ek paket elde edebilir. Ya da belirli bir sınır konulmuş paket de alabilir. Örneğin günlük 2GB İletişim Pass paketi ile sınırsız paket arasında bir ücret değişimi mevcut olacaktır.

 

Yeni gelen bir düzenleme ise, eskiden akşam ve sabah olarak ikiye bölünmüş olan internet paketlerine gelmiştir. Önceleri pakete dahil olan 6GB internet sabah 9 ve akşam 9 arasındaki saatler dahilinde ikiye bölünüyordu. Şimdi ise, GB’ler arttırılarak bir düzenleme yapılmıştır ve kullanıcı paketini ikiye bölerken birini normal internet olarak sabit tutmuş, diğerini ise youtube, sosyal ve gamer paketleri ile sınırlandırmıştır. Bu tarifeye ek olarak iletişim pass ücretsiz verilmektedir. Ayrıca sosyal pass paketine İnstagram, Twitter ve Facebook dahil iken, Gamer paketine Youtube ve oyunlar, İletişim paketine ise Whattsapp ve Mesenger dahildir.

 

Türk Telekom İçin İnternet Kampanyaları

Türk Telekom da kullanıcılarına her hafta bedava internet ve dakika dağıtan operatörlerden bir tanesidir. Kapsama alanı Turkcell ve Vodafone kadar geniş değildir fakat özellikle faturasız kullanıcılar için paketleri çok ucuzdur. Türk Telekom İçin İnternet Kampanyaları yanı sıra, Türk Telekom evde internet için de ciddi kampanyalar düzenlemektedir. Örneğin 3 büyük operatör arasında, evde interneti en ucuza sağlayan operatördür.

 

Türk Telekom İnternet Kampanyaları için söylenebilecek en güzel kampanya, Sil-Süpür kampanyasıdır. Kullanıcılar her hafta perşembe günü, bu kampanya ile bedava internet ve dakika kazanmaktadır. Bazı paketleri 1 gün ile sınırlanmışken, bazıları haftalık olarak sınırlanmıştır ve özellikle haftalık kampanyalar kullanıcıları çok rahat ettirmektedir.

 

Türk Telekom’un önemli kampanyalarından bir tanesi Selfy ile yüklenen kontöre 1 GB internet paketi vermesidir. Online işlemlere ilk kez giriş yapanlara da, bedava 1 GB internet vermektedir. Bu pakete sahip olmak için, Online işlemlere girip üye olduktan sonra 5555’e “1 GB KAZAN” yazıp gönderilmesi gerekir. Faturasız hatlara sunduğu olanaklardan diğer bir tanesi de, 15 TL ve üzeri tüm yüklemelerine 1 ile 5 GB arasında internet hediye etmesidir.

 

Türk Telekom’un diğer bir ücretsiz internet kampanyası ise, yeni gelen müşterilerine hediye ettiği 4 GB’dir. Yeni geçen kullanıcıların 2070’e “BALLI 4 GB” yazıp yollamaları gerekmektedir. Hattını 4.5G’ye taşıyan kullanıcılar 1 GB internet kazanırlar. Türk Telekom’dan daha fazla bedava internet kazanmak için, Online işlemler sayfasının sürekli olarak takip edilmesi gerekir.