Japonlar Terleyebilen Robot Geliştirdi

Tokyo Üniversitesi bilim adamları uzun ve zor işler sonunda insan terleme sistemine benzer bir şekilde terleyebilen bir robot geliştirdi.

Robot teknolojisi alanında günden güne yenilikler ile karşılaşıyoruz. Robotlar gelecekte insanların özellikle hizmet sektöründeki yerini alacak söylentisi uzun bir zamandan beri var. Son yıllarda bu alanda meydana gelen gelişmeler; bu söylentinin gittikçe gerçeğe yaklaştığını gösteriyor. Zaten hali hazırda insanların yapabildiği hareketleri yapan binlerce robot geliştirilmiş durumda. Ancak halen tamamen hareket serbestisine sahip bir robot geliştirilemedi.

Duygusal olarak hissedebilen ve üzülüp mutlu olan robottan sonra artık insan gibi terleyebilen bir robot da geliştirildi. Zor olan aslında tüm özellikleri bir araya getirmek. Tüm bunlar bir araya getirildiğinde insana yakın bir yapıda robot geliştirilmesi çok da uzun bir zaman almayacak gibi görünüyor. Japon bilim adamları tarafından geliştirilen son robot ise bunun daha da yakın olduğunu gösteriyor.

Geliştirilen Robot İnsan Gibi Terliyor

Japon bilim insanları tarafından Tokyo üniversitesi koordinasyonunda geliştirilen terleyebilen robotinsanın kas iskelet anatomik yapısına oldukça benzer bir yapıya sahip. Bire bir olmasa da insan gibi terliyor ve terlemeyle ortaya çıkardığı su sayesinde performansını arttırıyor.

Soğutma Sistemi Gibi İşleve Sahip

Geliştirilen bu robot uzun süren ve robotun aşırı çalışması sonucunda sistemde meydana gelen ısınmayı, ter olarak ürettiği sıvı sayesinde sistem soğutuluyor. Böylelikle robot performans olarak kendisini koruyabiliyor. Terleme sistemi de tamamen olmasa da insan terleme sistemiyle benzer. Aşırı yorulma sonrasında robotun yüzeyinde ter benzeri bir sıvı dışarı atılıyor. Soğutma işlemini yerine getirdikten sonra da sistem sıvıyı buharlaştırıcı bir yöntemle dışarı atıyor. Böylelikle insanda yerin kuruması gibi bir sistemle yine sıvı yüzeyden temizleniyor.

Adeta bilim kurgu filmlerini aratmayan bu gelişme hem şaşırtıcı hem de oldukça ilgi çekiyor. Bu gelişme ile birlikte bilim kurgu filmlerindeki robotların hayatımıza girmesi pek de uzak görünmüyor. Japon bilim insanlarının da gelecekte etkin performansa sahip yetenekli robotlar geliştirilmesinde önceliği kimseye bırakmayacağını söyleyebiliriz. Özellikle bu alanda fazlasıyla ilgileniyor ve çalışmalar yapıyorlar.

Ne diyelim geleceğimizin bir parçası olması muhtemel olan robotlar umarız dünyaya insan ırkının yaptığı kötülükleri yapmaz ve bizlerden daha çok sahip çıkarlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.