İş Erteleme Hastalığı Nedir? Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

İngilizce de “Procrastination” olarak bilinen ve dilimize “Erteleme Hastalığı” olarak giriş yapan bu hastalık tam bir baş belasıdır. Aslında bir hastalık değil, psikolojik bir durumdur. Yapmanız gereken işi yapmayıp, sürekli erteliyorsanız ya da son dakikaya bırakıyorsanız sizde erteleme hastalığına yakalanmış birisiniz demektir. Anladığım kadarıyla sizdeki bu durumun adını çözmek için de şu anda bu ve bunun gibi yazıları araştırıyorsunuz.Bende bir dönem sürekli aynı konudan dolayı şikayet ediyordum. Fakat belli ve düzenli metotlarla bu durumdan kurtulmayı başardığımı düşünüyorum. Hala bazı konularda iş ertelediğim oluyor ama eskiye göre çok yol kat ettiğimi söylemem gerekiyor.

Bir gün acaba benim yaşadıklarımı yaşayan başkaları var mı diye araştırdığımda benim gibi olan binlerce insan gördüm ki bunlar sadece internette iz bırakanlar. Anladığım kadarıyla bir toplumsal bir hastalık olma yolunda hızla ilerliyor. İnternette biraz araştırma yaparsanız bu konuda bir çok kişinin aynı sorunları yaşadığını göreceksiniz. Bu yazıya benzer hangi yazıyı okursanız okuyun “AAA AYNI BEN” dediğinizi göreceksiniz.

İş erteleme hastalığına yakalanmış kişiler genelde tembel olarak adlandırılır. Böyle denilmesinin en büyük nedeni her ikisinin de kayda değer bir şeyler üretemeyip sürekli olayları ertelemesidir.

Eğer sizde “birazdan başlarım, önce şu işi halledeyim,daha zaman var , aman acelesi yok, nasıl olsa ben bu konuyu hallederim” gibi cümleler kuruyorsanız erteleyenler kulübüne hoş geldiniz demek istiyorum.Aslında kendinizi zeki, çalışkan, azimli ve mükemmeliyetçi birisi olarak tanımlayabilirsiniz.Zaten hastalığın başlangıç noktası da buradan başlıyor.Bu yüzden durumdan en kısa sürede nasıl kurtulurum bunun için çaba sarf etmelisiniz.Tabi bunu yaparken bu işi ertelememelisiniz. Çünkü ilerleyen süreçlerde bu bir saplantı haline dönüşüyor ve depresyon ,içe çöküntü, yalnızlık, başaramama hissi gibi duygulara kapılmanıza neden oluyor.

Göze hastalık gibi görünmeyen ve adına bir nevi üşengeçlik dediğimiz bu durumdan nasıl kurtulabiliriz buna bakalım isterseniz.

-KENDİNİZLE YÜZLEŞİN: Durumunuzu kabul ederek işe başlayın. Teşhisi koyduğunuza göre bununla mücadele etmek için kendinizi hazırlayın. Hastalığınızı kabul ederek onu yenmek için elinizden geleni yapın. Bunu hemen başaramazsınız fakat bir yerden başlamak gerektiğini unutmayın.

– BAŞLAYIN !!! : Bir işi bitirebilmek için önce o işe başlamak gerekir. Uzun süredir ertelediğiniz bir işe el atın ve başlayın. Başlangıçta her işi bitiremeyebilirsiniz ama işe başlayınca beyniniz o işin bitmesi için elinden geleni yapacaktır. Zeigarnik Etkisi yaratarak beyninizin o işi tamamlamasını sağlayın.

-İŞİNİZİ KÜÇÜK PARÇALARA AYIRIN: İşe başlayacaksınız ama gözünüze çok büyük göründüğü için o işe başlayamıyorsanız o işi parçalayın. Büyük işler isteğinizi kırabilir. Kocaman bir pastayı tek seferde yemek yerine, zaman içinde dilim dilim yemeniz gerektiğinin farkına varın. Pomodoro tekniği gibi özel teknikler kullanarak kendinizi işinize odaklayabilirsiniz.

-DIŞ ENGELLEYİCİLERDEN UZAKLAŞIN: Sosyal alemi çok kullanan biriyseniz ya da arkadaşlarınızla telefonda çok sohbet eden biriyseniz telefonunuzdan uzaklaşın. Genelde işe başladıktan sonra “Telefona bakayım ne var ne yok” diye başlayan cümleler işin bitiş süresinin uzamasına neden olur.

-MÜKEMMELİYETÇİ OLMAYIN: Mükemmel bir işi yapma düşünce erteleme hastalığının nedenlerinden biridir.Özellikle bilginizin olmadığı bir konuda mükemmel sonuçlar elde etmeye odaklanmak sizi erteleme hastalığına itebilir.Burada dikkat etmeniz gereken , sizin için mükemmel olan bir işin, başkası için basit kalabiliyor olmasıdır.Bu nedenle mükemmele odaklanıp vakit kaybetmek yerine elinizden gelenin en iyisini yapın.

-KENDİNİZİ ZAMAN HEDEF KOYUN: İşe başlayayım da yavaş yavaş yaparım dediğiniz her iş bekleyen işler arasındaki yerini alacaktır. Bir işe başlarken tahmini ne kadar sürede bitireceğinizi de kafanızda hesaplayın. İlk denemelerde başaralı olamasanız da sonradan başarıya ulaştığınızı göreceksiniz.

-NOT ALARAK PLANLI ÇALIŞIN: Kendinizi yapılacak işler listesi hazırlayın. Listeye yapmanız gereken basit yada zor işleri yazın. Zamanla listeden bir çok işin silindiğini görmek sizi mutlu edecektir.Aslında çok işinizin olmadığı ve başlayınca hepsinin bitebileceği hissini yaşayın.

-BİTMİŞ GİBİ HAYAL EDİN: Bir işe başlamak zor geliyorsa o işi bitmiş gibi hayal ederek elde edeceğiniz mutluluk,rahatlama ve başarı hissini yaşayın. Emin olun ki kafanız rahatlayınca işiniz de daha kolay ilerleyecektir.Enerjinizin artmasıyla yeni ertelenmiş işlere yelken açabilirsiniz.

-KENDİNİZE KÜÇÜK ÖDÜLLER VERİN: Her başarının bir mükafatı olduğuna inanın ve her işi bitirdiğinizde kendinize bir ödül verin.Bir fincan kahve ya da bir arkadaşınızla sohbet size iyi gelebilir.Ödül mekanizmanızı çalıştırarak her anlamda kendinizi hazırlayabilirsiniz.

Hayatımız boyunca zor olduğunu düşündüğümüz ya da yapmak istemediğimiz işlerle mecburen karşılaşabiliriz. Bu gibi durumlarda işinizi ertelemek yerine yukarıdaki maddelere dikkat ederek işi en kısa sürede bitirmek hem kendinizi başarılı hissetmenizi hem de baskı altında kalmadan stressiz bir şekilde çalışmanızı sağlar.

Umarım en kısa sürede erteleme hastalığından kurtularak işlerini zamanında tamamlayan mutlu bir birey olarak yolunuza devam edersiniz.

Bir işi bitirmenin en iyi yolu, o işe başlamaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.