iPhone X’deki Ekran Çıkıntısı Yeni Modellerde Gözükmeyecek

Apple ile ilgili araştırmalar yapan bir uzmanın yeni bir çıkarımda bulundu. Bu uzmanın çıkarımlarına göre iPhone X’deki Ekran Çıkıntısı olarak nitelendirdiğimiz X ve önceki modellerde olan ekran çıkıntısı sonu geliyor. Apple bundan sonraki modellerde TruDepth teknolojisini kullanmayacağını açıklıyor.

iPhone X’deki Ekran Çıkıntısı İle İlgili Yapılan Açıklama

Apple 10. yılının şerefine üremiş olduğu ve hiçbir zaman şaşmadığı tasarımının dışına çıkmış olduğu iPhone X modelinde en çok ilgi çeken durum ekran üzerinde gözğken siyah çıkıntı ilgi çekmişti. Bu çıkıntının nedeni ise içerisinde barındırdığı kızıl ötesi sensörler ve birçok algılayıcı olmasından dolayı. Bu algılayıcılar, TrueDepth olarak adlandırılan gelişmiş bir teknolojinin verimli çalışmasını sağlıyor.

Bu gelişmiş teknoloji üst düzey yüz tanıma ve gelişmiş bir derece de güvenlik önlemi almasını sağlayan FaceID gibi özelliklerin de çalışmasını sağlıyor gibi görünüyor. En çok önem verilen durumlardan biri olan kameranın da hassasiyetini arttırarak kullanıcıların daha konforlu bir şekilde kullanmalarını sağlıyor. 3 Kasım 2017 tarihinde piyasaya sürülmesi beklenen iPhone X, kullanıcılar tarafından henüz daha kullanılmaya başlanılmadı. Başlanılmamasına rağmen gelecek iPhone modelleri ile ilgili söylentiler dile gelmeye başladı bile.

Kuo’nun yapmış olduğu bir açıklamaya göre, yeni gelecek iPhone modellerinde TrueDepth teknolojisi kullanmayacak şeklinde oldu. Bu konu ile ilgili ortaya çıkmış olan yeni raporlar ile Apple iPhone X’da denenen birçok teknoloji yeni gelecek olan modellerde kullanılmayacağı şeklinde de bir açıklama yapıldı.

Kuo’nun düşüncelerine göre firmanın yapmış olduğu bu tercih maliyeti düşürmek ve üretim kapasitesini arttırmak için olduğunu belirtiyor. Ek olarak TrueDepth sensörlerini ön kamera yerine değil de arka kamera çevresinde kullanabileceği hakkında da görüşleri mevcut. iPhone X’in üretimini zorlaştıran durumlardan biri ise dev ekrana sahip olmasından dolayı sensörlerin küçültülmüş olmasından kaynaklanıyor.

Apple’ın TrueDepth teknolojisini önden arkaya almasının da bir sebebi olduğunu düşünen kullanıcılarda var. Bu sebep ise arttırılmış gerçeklik üzerine yoğunlaşalabileceği yönünde oldu. Apple önümüzdeki yıllarda uygulayacağı planlar tam olarak sızdırılmış değil. Bu nedenden dolayı arka kameranın yeni sürümlerde neler olacağı hakkında olan söylentiler tam olarak doğru sayılmayabilir.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.