Google, Huawei ile çalışmayı durdurdu!

Geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Donald Trump, Çin telekomünikasyon devi Huawei Şirketi için firmayı kara listeye aldığını açıklamıştı. Bu açıklamanın ardından harekete geçen Google Şirketi, ABD Başkanı Donald Trump’ın verdiği yasaklama kararı doğrultusunda Huawei ile olan iş birliğini durdurdu. Google bu kararı neticesi ile yazılım, donanım ve teknik hizmetler alanında Huawei ile iş yapmayı bırakmış oldu.

 

Çin kökenli diğer büyük telefon üreticileri Oppo, Vivo ve Xiaomi gibi şirketler hala android sistemini kullanmaya devam ediyor. Google’ın bu şirketlerle çalışmayı durdurmak gibi bir karar alması, Google’ın Huawei ile çalışmayı durdurmasından dolayı oluşacak maddi kaybın boyutunu arttıracak ve Google’a yüksek miktarda bir maddi kayıp yaratacaktır.

 

Google cephesinden konu ile ilgili yapılan açıklamaya göre mevcut telefonlardaki, Google Play başta olmak üzere android uygulamalarının kullanımına devam edilebilecek. Fakat Huawei Şirketi’nin bundan sonraki çıkaracağı yeni telefon modellerinde maalesef Google Play, android sistemi ve uygulamalarına erişim olmayacak. Huawei cephesinden gelen açıklamada ise hizmetlerini devam ettirecekleri ve bundan sonraki modellerde yeni işletim sistemi kullanılacağı belirtildi. Maalesef ki Huawei Şirketi üretimi olan Mate 20 ve P30 gibi birçok modelin güncelleme alamayacağı ve Google servislerine erişemeyeceği anlamına gelen bu gelişme doğrultusunda bir müşteri mağduriyeti durumu söz konusu olacaktır. Bu durumun giderilmesi için Google ile Huawei tarafından bir yol bulunması şart oldu.

 

Bu karar sonucunda Huawei, yeni çıkan modelleri için başka bir işletim sistemi kullanmak durumunda kalacak ve bu işletim sistemini kendisinin geliştirmesi beklenmekte. Bu doğrultuda kendi işletim sistemini mi yaratacağı merak konusu oldu. Otoritelere göre, Google tarafından bir kere ağzı yanmış olan Huawei Şirketi’nin bu sefer kendi işletim sistemini oluşturacağı ve bu işletim sisteminin kullanımına başlanacağı öngörülüyor.

 

Ayrıca ABD basınının açıklamasına göre yarı iletken desteği, network ve cep telefonu için çip sağlayan ABD şirketleri Broadcom, Qualcomm ve Intel’in de Google’dan sonra bu karara katılacak olan şirketler olduğu öne sürüldü. Artık Huawei telefonlarda Qualcomm işlemcili modellerin olmaması da muhtemel bir gelişme olarak görülüyor ve Huawei cephesinden bu konuda nasıl bir hamle geleceği merak konusu. Ayrıca Microsoft’un da bu karara katılacağı ve çalışmayı keseceği ABD basını tarafından gelen bilgiler arasında…

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.