Faiz İndirim Kararı Sonrası Kredi Oranları

Merakla beklenilen faiz indirimi açıklandı. Milyonlarca insanın ve piyasanın dört gözle beklediği bu haber sonrası gözler bankalara çevrildi.

Merkez Bankası Faiz İndirimi

Aralık ayı Para Politikaları Kurulu toplantısından beklenenin de üzerinde faiz indirim kararı çıktı. Hükümet politikaları ve Cumhurbaşkanı söylemleri incelendiğinde bu kararın çıkacağı pek çok kesimce bilinmekte idi. Dolayısıyla bu karar hiç de sürpriz olmadı. Yükselen enflasyonla mücadelenin ve piyasayı canlandırmanın düşük faiz sayesinde olacağı devlet politikasına dönüşmüş durumda.

Banka Kredi Faiz Oranları

Merkez Bankasının bu kararı sonrasında gözlerin çevrildiği yer ise; bankaların faiz oranları olmuştur. Pek çok banka kredi oranlarını indirdiğini açıklamaktadır. Bunların başında da devlet bankaları olan Ziraat Bankası faiz oranları ile Vakıfbank faiz oranları gelmektedir. Devlet politikasının bankacılık sektöründe amiral gemisi olarak faaliyet gösteren bu bankalar ile rekabet etmek için Yapı Kredi Bankası faiz oranı ile İş Bankası faiz oranları gibi büyük banka faiz oranları da oldukça düşmektedir. Düşük faizli kredi arayışında olanlar bu fırsatı kaçırmamak için takipte kalmaya devam etmelidir.

Konut Kredisi Faiz Oranları

Bilindiği gibi ülkemizde piyasa ekonomisinin öncülüğünü inşaat sektörü üstlenmektedir. Bu sebeple de kredi denilince ilk akla gelen ve merak edilen konu konut kredisi faiz oranları olmaktadır. Hatta faiz indiriminin en önemli sebebi konut kredi faizlerini indirmektir demek bile yanlış olmayacaktır. Bu durumu bilen veya ihtiyaç duyan herkes ev sahibi olabilmek için bu süreci adeta fırsata dönüştürmektedir. Zira yüzde 2 ye yaklaşan hatta aşan konut kredisi faizleri anılan karar sonrası yüzde 1 seviyesinin bile altına düşmektedir. Düşük faizli konut kredisi her zaman bulunamayacağından pek çok insan bankaların kapısını aşındırmaya başladı bile.

Banka banka dolaşmadan fikir sahibi edinip ona göre hareket etmek isteyenler ise internette “düşük faizli kredi veren bankalar hangileri?” sorusunun cevabını aramaktadırlar. Belirtmek gerekir ki bu sorunun cevabını internetten bulmak oldukça zor. Çünkü bankaların faiz oranları kullanıcıların mali ve ekonomik durumlarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu sabeple banka ile görüşmek daha akıllıca olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.