Facebook 4K Video Desteğini Aktifleştirdi ve Bir Adım Daha Attı

Youtube üzerinde arada sırada görebildiğimiz 4K çözünürlüklü videolar artık Facebook 4K Video desteği sayesinde de Facebook üzerinde aktif. 4k olarak adlandırdığımız namı değer Ultra Yüksek Çözünürlüklü Video  her ne kadar internetlerimiz bu videoları açamasa da ilerde birgün izleme şansı elbet yakalayacağız. Halen standart olarak HD çözünürlükte izlediğimiz videolar ilerde bir gün 4K olarak karşımıza gelecek. Facebook’un yaptığı bu girişim için herhangi bir sebep henüz görülmüyor.

Günümüzde birçok video barındırma sitesi geliştirilmiş video teknolojisini benimsemiş durumda. Her ne kadar youtube kadar video paylaşılan bir yer olmasa da Facebook bunun için de bu adımı atmış olabilir. Facebook platformu son 5 yılda geçirmiş olduğu evrimler göze getirilirse eğer, günümüzde videolar artık sosyal medya sitelerinde de önemli bir faktör haline geldi.

Facebook’un getirmiş olduğu bu ultra yüksek çözünürlüklü video desteği şimdilik geçici olarak eklenmiş durumda. Bir nevi test olarak da nitelendirebiliriz. Birçok sitenin ultra yüksek çözünürlüklü video desteğine geçmesi ile artık kullanılan kameralar daha iyi olmak zorunda kalıyor. Haliyle çekim ne kadar iyi olursa çekilen videonun da kapladığı alan maalesef o kadar büyüyor.

Facebook’un geçici olarak platforma getirmiş olduğu bu 4k video desteği ile ilgili düşüncelerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.