Beşinci ulaşım biçimi: Hyperloop

İlk bakışta çok da anlamlı bir cümle gibi görünmeyebilir. Bu çok doğal; çünkü hyperloop yepyeni bir ulaşım biçimi olmaya aday bir projedir. Hyperloop’un yakın gelecekte kara, hava, deniz ve raylı ulaşımdan sonra beşinci bir ulaşım türü olması beklenmektedir.

Peki, tam olarak nedir bu Hyperloop? Neden çok önemli bir ulaşım biçimi olarak karşımıza çıkmaktadır? Ve tabi ki ne kadar hız yapabilmektedir? Şimdi bu soruların yanıtlarını tek tek vererek, beşinci ulaşım biçimi hyperloop projesine daha yakından bakalım.

Hyperloop Nedir?

Hyperloop nedir? Sorusunun en basit ifade edilişi: Trenden ortalama 10 kat daha hızlı giden, trene benzeyen ancak rayları olmayan bir ulaşım aracıdır. Bu basit tanımdan sonra Hyperloop nedir? Sorusunun teknik tanımı ise: Betondan ayaklar üzerinde yükseltilmiş içi yolcularla dolu, bir tüpün içinde muazzam hızla giden bir kapsüldür. Hyperloop projesi ilk kez Tesla Motors ve SpaceX firmalarının CEO’su, bir girişimci ve de mucit olan Elon Musk tarafından 2013 yılında gündeme getirilmiştir.

Hyperloop Nasıl Çalışacak?

Hyperloop nasıl çalışacak? Sorusu belki de bu projeden haberdar olan birçok kişinin aklına gelen ilk sorudur. Bunu adım adım anlatmak gerekirse ilk söylenmesi gereken, hyperloop’un ya manyetik bir alandan yararlanarak sürtünme sorununu çözeceği ya da hyperloop kapsülünün içinde bulunduğu tüpün tabanına değmemesi için yoğun, sürekli sıkıştırılmış bir hava akımı verilmesi yönteminin kullanılacağıdır.

Sürtünme sorunu bu iki yöntemden biri kullanılarak çözüldükten sonra, sıra hyperloop kapsülünün tüpün içinde nasıl hareketlenerek yüksek çok hıza çıkacağına gelmektedir. Bu noktada tüp içinde yer alacak olan çok güçlü pompalar devreye girecek ve tüpteki havayı büyük oranda boşaltacaklardır. Böylece tüpün içinde çok düşük basınçlı bir alan meydana gelecektir. Bu düşük basınçlı alanın anlamı, havanın azalması sebebiyle, sürtünmenin çok düşük seviyelere inmesi demektir. Enerjisini üzerindeki güneş hücrelerinden sağlayacak olan hyperloop kapsülü, bu sayede saatte 1200 km gibi inanılmaz bir hıza ulaşacaktır.

Bu hızı anlamak için Türkiye’den bir örnek vermek gerekirse, İstanbul-Ankara arasının yaklaşık 22 dakika gibi süreye inmesi anlamına gelecektir.

Hyperloop Neden Çok Önemli Bir Ulaşım Biçimi Olacak?

Hyperloop’un çok önemli bir ulaşım aracı olacak olmasının iki önemli nedeni vardır:

  • Hyperloop, enerjisini güneşten elde edecek bir ulaşım aracıdır. Bu nedenle hem diğer ulaşım araçlarına göre daha ucuz olacak, hem de doğayı kirletmeyecektir.
  • Hyperloop’un en önemli özelliği ise tabi ki hızıdır. Proje gerçekleşirse San Francisco – Los Angeles arasındaki 600 km olan mesafe ortalama 30 dakikada katedilecektir.

Hyperloop Transportation Technologies yukarıdaki resimde görülen Quay Valley’de yer alan 8 kilometrelik bir alanda hyperloop’un denenmesini amaçlamaktadır. Buradaki sistemin 2020 yılında çalışmaya başlayacağı söylense de beşinci ulaşım biçimi hyperloop’un dünyada ilk kez Dubai’de hayata geçme olasılığının daha yüksek olduğu düşünülmektedir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.